Blog

Czujesz, że Twój związek nie daje Ci szczęścia?

nieszczęśliwa para ludzi

W każdym związku w pewnym momencie przychodzi trudny okres. Pojawia się moment, kiedy jedno z partnerów, albo i oboje stają się sfrustrowani i niezadowoleni.

Kluczowa kwestia to rozpoznać czy mamy do czynienia z trudnym, ale przejściowym momentem czy też objawem poważnego, stałego kryzysu.

Druga bardzo ważna sprawa to odpowiedź na pytanie – czy źródłem Twoich obecnych odczuć na pewno jest Twój związek? Zastanów się czy Twoje odczucia nie są wywołane przez inne czynniki, takie jak np. problemy finansowe, zawodowe czy jeszcze jakieś inne?

Niezadowolenie z aktualnej sytuacji życiowej łatwo można zgeneralizować i przenieść na ocenę swojego partnera czy całego swojego związku.

Żeby się upewnić przemyśl kilka kwestii:

Czy Twój partner wywołuje w Tobie irytację?

Kiedy spędzamy z kimś dużo czasu, są duże szanse, na to, że niektóre jego cechy czy zachowania mogą być dla nas irytujące. Jest to całkowicie normalna sytuacja.

Problem pojawia się, kiedy zaczyna Cię denerwować każda jego wypowiedź i zachowanie. Kiedy nie jesteś w stanie spędzić z nimi nawet chwili czasu, bez narastającej frustracji czy wręcz kłótni.

twarz smutnej kobiety - brak szczęścia w zwiazku

Czy unikasz spędzania z nim czasu?

Normalne jest, że wraz z rozwojem związku motywacja do wspólnie spędzanego czasu zaczyna spadać. Na początku waszej znajomości chcecie być ze sobą w każdej wolnej chwili. Wręcz nie możecie się doczekać następnego spotkania, następnej rozmowy.

W miarę czasu ta paląca potrzeba zaczyna słabnąć. Normalne jest, że czasem chcesz pobyć samemu lub tylko z najbliższymi przyjaciółmi.

Problem mamy, kiedy potrzeba bycia z partnerem całkowicie zanika. Zastępuje ją coś przeciwnego – motywacja do unikania. Kłopot pojawia się, kiedy wzdrygasz się na samą myśl o wspólnie spędzonym z nim czasie.

Czy czujesz się w swoim związku niepewnie?

Kiedy zaczynasz się z kimś spotykać, odnalezienie swojego miejsca w życiu partnera, może zająć trochę czasu. Wkraczasz na całkiem nowe terytorium. Jest więc całkowicie normalne, że na początku formowania relacji, możesz czuć się trochę niepewnie.

Jeżeli jednak obojgu wam na sobie zależy, po jakimś czasie zaczynasz dostrzegać, że jesteś bardzo wysoko na liście jego priorytetów. Zaczynasz odczuwać jego wsparcie i to, że jesteś dla niego niezwykle ważna.

Problem pojawia się, kiedy w związku zaczynasz tracić pewność siebie. Kiedy jego znajomi, praca czy jego pasje stają się są od Ciebie ważniejsze. Kiedy wciąż musisz z nimi konkurować. Kiedy czujesz się przez swojego partnera lekceważona czy ignorowana.

Związek nie może być polem walki o poczucie pewności siebie. Powinien być jednym z najważniejszych źródeł tej pewności.

smutna kobieta na tle morza

Jeżeli jesteś pewna, że to nie zewnętrzne okoliczności wpływają na negatywną ocenę Twojego związku, czas zadać sobie kolejne pytanie. Co dokładnie sprawia, że jesteś nieszczęśliwa w swojej relacji?

Jest wiele obszarów z których możesz być niezadowolona, np:

  • problemy w komunikacji,
  • brak wsparcia emocjonalnego,
  • zbyt mało spędzanego razem czasu,
  • nieuczciwy podział pracy,
  • rozbieżne cele życiowe,
  • konflikty w obszarze potrzeb bliskości i niezależności
  • lub wiele innych…

Kiedy uda Ci się ustalić konkretne przyczyny niezadowolenia, możesz zacząć szukać rozwiązań.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia na drodze do samozrozumienia, zajrzenia w głąb siebie i znalezienia odpowiedzi na pytanie dlaczego jesteś w swoim związku nieszczęśliwa i jak możesz to zmienić – to zapraszam Cię na sesję Coachingową.

Tutaj możesz sprawdzić jak pracuję i jak mogę Ci pomóc (sprawdź →)

Na koniec warto uświadomić sobie trudną prawdę – nie ma gwarancji, że uda Ci się naprawić związek.

Może się okazać, że to iż Twój związek nie daje Ci szczęścia, jest informacją o tym, że powinnaś go zakończyć. Na pewno takiej decyzji nie powinno się podejmować pochopnie i bez wcześniejszej walki o naprawę związku. Takiej ewentualności nie można jednak również wypierać.

Dlaczego ludzie, często długimi latami, tkwią w nieszczęśliwych związkach?

Ponieważ boją się przyznać przed sami sobą, że są nieszczęśliwi. Nie podejmują żadnych kroków zaradczych, bo obawiają się, że to może pogorszyć sytuację. Boją się, że może to doprowadzić nawet do zakończenia związku.

Tylko jeżeli będziesz ze sobą całkowicie szczera i gotowa na każdą ewentualność, będziesz w stanie realnie spojrzeć na swoje problemy i znaleźć ich najlepsze rozwiązania.

Paradoksalnie, tylko jeżeli zaryzykujesz utratę związku, masz szansę odzyskać w nim szczęście.

Anna Augustyn
Coach , Mentor, Doradca rozwoju i kariery

Komentarze (0)