Blog

Jak porozumiewać się w związku?

Czasem wydaje się nam, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby porozumieć się ze swoim partnerem.

Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z błędów, jakie popełniamy w komunikacji.

Nie jesteśmy w stanie kontrolować tego co myśli, mówi i robi nasz partner, bo każdy człowiek jest wolną i niezależną istotą. Możemy za to kontrolować to co my myślimy, mówimy i robimy, co w efekcie może wpłynąć na zachowanie partnera.

Czego nie robić, aby poprawić sposób komunikacji?

1. Nie krytykuj!

Podstawową potrzebą każdego człowieka w bliskim związku jest poczucie, że jest:

  • kochany
  • doceniany
  • akceptowany

Krytykując, wysyłasz komunikat, że nie cenisz drugiej osoby.

Im częściej Twój partner będzie otrzymywał od Ciebie negatywne komentarze:

  • tym gorzej będzie się czuł w Twojej obecności
  • tym gorzej będzie oceniał wasz związek

2. Nie oceniaj!

Pomimo naszych największych starań wszyscy się nawzajem osądzamy. Może to być drobnostka, na przykład to, że TY zbyt długo siedziałaś w łazience lub to, że On znowu po sobie nie posprzątał.  Może to być dużo większy problem, kiedy czujesz, że druga osoba, zachowuje się samolubnie lub rani Twoje uczucia.

Kiedy jesteście ze swoim partnerem w bliskiej relacji, wzajemnie oczekujecie od siebie zrozumienia i wsparcia. Kiedy zamiast tego wciąż  się oceniacie, zaczynacie mieć dosyć takiej relacji.

Chociaż osądzanie jest naturalnym instynktem, spróbuj się zatrzymać, zanim zaczniesz wypowiadać przykre słowa. Raz wypowiedzianych słów nie da się już cofnąć. Zastanów się jaka mogła być przyczyna czyjegoś zachowania. Spróbuj przeformułować swoją krytyczną myśl. Zamiast oceniać – porozmawiaj z nim tak, żeby nie czuł, że go atakujesz.

3. Nie rozkazuj!

Związek nie jest układem rodzic-dziecko, czy nauczyciel-uczeń, gdzie jedna strona może coś narzucać drugiej. Nie możemy rozkazywać drugiej stronie. Możemy jedynie coś zasugerować lub zapytać, czy czegoś dla nas nie zrobi.

Czasem wystarczy tylko niewielka zmiana w formie wypowiedzi, aby Twój partner przestał odczuwać, że ciągle mu rozkazujesz.

Może zamiast stwierdzenia – “chodź tu i mi pomóż” –  wystarczy zapytać – “czy możesz mi pomóc?” lub “czy możesz tu podejść, bo potrzebuję Twojej pomocy”.

Niewielka zmiana może zrobić wielką różnicę.

szczęśliwa para - dobra komunikacja w związku

Co robić, aby poprawić sposób komunikacji?

1. Pytaj!

Nie staraj się odgadnąć tego co  partner miał na myśli,lub z jakiego powodu zrobił to co zrobił. Po prostu go zapytaj. Nie czytaj w jego myślach. Starając się czytać w czyichś myślach, tak naprawdę czytasz w swoich.

2. Słuchaj!

Pamiętaj, żeby pytanie nie było formą krytyki lub oskarżenia. Zadaj pytanie po to, żeby poznać rzeczywistą odpowiedź, a nie żeby udowodnić swoje racje. Słuchaj tak, żeby go rzeczywiście usłyszeć.

3. Mów o swoich uczuciach i ze swojej perspektywy!

Kiedy już dowiesz się co partner rzeczywiście miał na myśli lub z jakiego powodu zrobił to co zrobił, zakomunikuj swoje racje. Mów tak, żeby go nie krytykować, nie oceniać i mu nie rozkazywać. Mów ze swoje perspektywy. Używaj komunikatu JA a nie TY.

Opisz jak sytuacja wygląda z twojej perspektywy i co czujesz, kiedy on zachowuje się w określony sposób. Może on nawet nie zdaje sobie sprawy, że dla Ciebie jego zachowanie jest problemem i że sprawia Ci przykrość.

Co zrobić, żeby poradzić sobie z konfliktem – bliskość vs niezależność?

Jest jeszcze jedna, niezwykle ważna kwestia – równowaga pomiędzy bliskością, a niezależnością w  związku.

Jeżeli jedno z partnerów ma silną potrzebę bliskości, a drugie dużą potrzebę niezależności to wywołuje to konflikt w obszarze wartości. W takiej sytuacji obie strony będą zawsze niezadowolone.

Zadbaj o to, żeby oddzielić od siebie TWÓJ świat od JEGO świata, a także od WASZEGO świata. I pamiętaj:

  • Twój świat należy tylko do Ciebie!
  • Jego świat należy wyłącznie do Niego!
  • Wasz Świat jest wspólny!

To WASZ wspólny świat sprawia, że możecie mówić o sobie MY. Jednak nie będzie szczęśliwego MY bez odrębnych i szczęśliwych JA i TY.  

Anna Augustyn
Coach , Mentor, Doradca rozwoju i kariery

Komentarze (0)