Blog

Straciłaś pracę lub nie czerpiesz z niej satysfakcji?

strata pracy - nieszczęśliwa kobieta

Twoja praca Cię nie satysfakcjonuje? A może straciłaś ją i nie wiesz co robić dalej?

Strata pracy to okazja do przyjrzenia się temu, czy to co do tej pory robiłaś, było dla Ciebie dobre.

Jest to idealny moment na ewentualne przebranżowienie i szukanie takiego sposobu zarobkowania, który będzie Ci najbardziej odpowiadał.

Jak możesz ustalić czy Twoja aktualna lub zamierzona praca da Ci satysfakcję?

Od dawna psychologowie próbowali zdefiniować, czym jest „zadowolenie z pracy”. Wg najbardziej znanej teorii z tego obszaru (stworzonej przez Edwina A. Locke’a ) satysfakcja z pracy jest kwestią rozbieżności pomiędzy tym, czego oczekujesz a tym, co otrzymujesz.

Przyjrzyj się poniższym czynnikom i zastanów się:

Czy dostajesz w swojej pracy to czego od niej oczekujesz?

1. Poczucie sensu

Wszyscy lubimy czuć, że to, co robimy, jest ważne i znaczące. Wiedząc, że Twoja ciężka praca jest doceniana przez Twojego szefa i członków Twojego zespołu, wzrasta Twoja samoocena i poczucie komfortu. Jeżeli masz wrażenie, że to co robisz jest niedostrzegane, niedoceniane i nie ma sensu – czujesz się w swoim miejscu pracy niepotrzebna i tracisz chęć, żeby tam w ogóle przychodzić.

2. Stymulacja

Na satysfakcję z pracy ma wpływ zdolność do wykonywania wymaganych zadań, a także to jak trudne są te zadania i jak wiele mogą Cię nauczyć. Jeśli czujesz, że wymagania są za wysokie, albo wręcz przeciwnie, za niskie – nie będziesz wystarczająco zmotywowana. Z drugiej strony, jeśli Twoja praca stawia Ci ciągłe wyzwania, ale takie którym jesteś w stanie sprostać – poczujesz, że każdego dnia, zawodowo się rozwijasz, a to da Ci poczucie satysfakcji.

3. Wynagrodzenie

Pensja jest bardzo ważnym czynnikiem jeśli chodzi o bycie szczęśliwym pracownikiem. Satysfakcjonujące wynagrodzenie za to, na co zasłużyłaś, wpływa na polepszenie nastroju. W przeciwnym wypadku pojawia się zniechęcenie i demotywacja. Szczególnie, gdy dowiesz się, że Twój współpracownik zarabia więcej pieniędzy za wykonanie takiej samej pracy co Ty.

4. Komunikacja

Jesteśmy istotami społecznymi, które każdego dnia spędzają wiele godzin w pracy. Dobra komunikacja między Tobą, Twoim szefem i współpracownikami jest niezbędna, aby czuć się w miejscu pracy komfortowo. Duże znaczenie ma również możliwość wyrażenia swojej opinii i poczucie, że jesteś wysłuchana i doceniona.

komunikacja w pracy

5. Możliwości rozwoju

Pracownicy muszą czuć, że to, co robią w pracy, prowadzi do osiągnięcia ich celu zawodowego, że zmierzają w dobrym kierunku. Jeśli czujesz, że nie masz możliwości rozwoju, tracisz motywację i zaczynasz szukać nowych wyzwań w innym miejscu.

6. Życie rodzinne

Nawet jeśli masz wymarzoną pracę, to nie jest ona wszystkim w Twoim życiu. Masz też przyjaciół oraz rodzinę i chcesz spędzać z nimi czas. Praca, która zabiera Ci cały wolny czas, albo jest tak wyczerpująca fizycznie lub emocjonalnie, że poza nią nie masz już na nic siły, doprowadzi Cię do długofalowego niezadowolenia i frustracji.

Satysfakcjonująca praca to taka, która pozwala Ci znaleźć równowagę między życiem zawodowym a rodzinnym.

Co możesz zrobić, kiedy czujesz, że nie jesteś szczęśliwa w swoim miejscu pracy?

Dr Annie McKee, doradca ds. szczęścia dla liderów wielonarodowych firm i rządów na całym świecie, wskazała 3 najważniejsze obszary, nad którymi możesz pracować, żeby poczuć się w  pracy bardziej spełniona:

1. Znaczenie

Szukaj okazji, aby coś zmienić. Niezależnie od organizacji, w której pracujesz, możesz znaleźć sposoby na naprawę systemów i procesów, które nie działają zbyt dobrze lub które mogłyby działać jeszcze lepiej. Każdy z nas może znaleźć sposoby na tworzenie i wprowadzanie innowacji w swoim miejscu pracy. Warto oderwać głowę od komputera, rozejrzeć się i zastanowić, co możesz zmienić.

wspólna praca w biurze - twoja praca ma znaczenie

2. Cel

W swoim miejscu pracy powinnaś czuć, że to, dokąd zmierzasz, to miejsce, do którego chcesz się udać. Potrzebujesz planu. Musisz spróbować się tam dostać. Wyznacz sobie mierzalne cele, a także konkretne kroki i działania, które musisz podjąć, a następnie konsekwentnie zmierzaj do ich osiągnięcia.

3. Przynależność

Abyś była szczęśliwa musisz czuć, że należysz do czegoś większego. Musisz czuć, że jesteś z ludźmi, którzy są częścią czegoś wspólnego. Jeżeli nie czujesz się najlepiej wśród swoich współpracowników, spróbuj ich lepiej zrozumieć, spróbuj się z nimi lepiej zintegrować. Jeżeli wzajemnie, negatywnie się postrzegacie i są między wami nieporozumienia – spróbuj otwartej komunikacji. Poprawienie komunikacji w zespole wpłynie korzystnie zarówno na Twoje samopoczucie jak i polepszenie ducha pracy zespołowej.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w poszukiwaniu poczucia satysfakcji w swojej pracy, czy też straciłaś ją i nie wiesz co robić dalej – umów się na sesję Coachingu Kariery.

Poznaj Coaching Kariery →

Od ponad 20 lat zajmuję się rozwojem zarówno moich Klientów jak i własnym. Dodatkowo ponad 20 lat pracowałam w obszarze doradztwa personalnego dla największych międzynarodowych firm. Zaufaj mojemu doświadczeniu i kompetencjom.

Umów się na coaching →

Na koniec zachęcam Cię do wykonania poniższego testu badającego poczucie satysfakcji w pracy ↓

Test ten może Ci pomóc przyjrzeć się swojej obecnej sytuacji zawodowej i skłonić do ewentualnej refleksji nad możliwościami zmiany.

WYPEŁNIJ TEST NA SATYSFAKCJĘ W PRACY (kliknij→)

Anna Augustyn
Coach , Mentor, Doradca rozwoju i kariery

Komentarze (0)