Blog

Szarpiesz się, bo masz być idealną matką, żoną i szefową?

życie osobiste a praca

Wiele osób uważa, że nie da się połączyć udanej kariery zawodowej ze szczęśliwym życiem rodzinnym. Stereotypowa pozycja kobiety sukcesu wydaje się wykluczać z rolą dobrej matki i żony.

Czy tak jest rzeczywiście?

Czy jesteś skazana na wybór pomiędzy osiągnięciem sukcesu w pracy i spełnieniem w życiu rodzinnym?

A może skuteczna szefowa może być też dobrą matką i żoną?

Jest kilka czynników, które mogą to utrudniać:

1. Zmęczenie i brak czasu

Obowiązki zawodowe, szczególnie na wysokim stanowisku, pochłaniają wiele czasu i energii. Kiedy wracasz zmęczona do domu, po długim i ciężkim dniu w pracy, trudno jest wydobyć z siebie dodatkowe siły i zaangażować się w pielęgnowanie relacji z mężem i dziećmi. Poza tym, nie ma na to czasu, bo musisz jeszcze przejrzeć jakieś dokumenty i dokończyć prezentację, a  obiad sam się nie ugotuje…

2. Przyzwyczajenia wyniesione z pracy

Osobom pracującym na stanowiskach zarządzających, często zdarza się przenosić nawyki zawodowe na życie osobiste. Relacje szef-podwładny odtwarzają w stosunku do dziecka czy małżonka. Zamiast rozmawiać – delegują. Zamiast pytać czy prosić o pomoc – wymagają i żądają. Oczekują wysokich rezultatów i z nich rozliczają. Takie postępowanie nie sprzyja ani budowaniu udanego związku z partnerem ani skutecznemu wychowywaniu dzieci.

nawyki zawodowe a życie osobiste

3. Nastawienie współmałżonka

Kiedyś, to mężczyźni byli żywicielami rodziny, a kobiety odgrywały rolę wspierającą. Dzisiaj role się wyrównały, a w wielu przypadkach – zamieniły. Niestety zmiana świadomości nie postępuje tak szybko jak ta na poziomie pełnionych ról zawodowych. Wielu mężczyznom ciężko jest zaakceptować fakt, że ich żona zarabia tyle samo lub więcej niż oni lub ma takie samo lub wyższe stanowisko. Często również samym kobietom trudno jest przystosować się do takiej sytuacji.

Czy to znaczy, że nie da się skutecznie połączyć roli szefowej, matki i żony?

Odpowiedź brzmi – jak najbardziej się da! Musisz tylko nad tym trochę popracować.

Jak możesz sobie pomóc?

1. Oddziel świat zawodowy od rodzinnego

Przyjmij nieprzekraczalną zasadę – nigdy nie zabieraj pracy do domu, ale i za nic nie przynoś problemów domowych do pracy.

zapracowana kobieta

Kiedy przekraczasz próg swojego miejsca pracy, zostaw za sobą wszystkie rodzinne problemy.

Pokłóciłaś się z mężem? Miałaś bardzo niemiłą rozmowę z córką czy synem? Musisz podjąć jakąś ważną rodzinną decyzję? W momencie, w którym wkraczasz do biura, te wszystkie kwestie muszą tymczasowo zniknąć. To nie jest tak, że praca staje się dla Ciebie ważniejsza niż  rodzina. Wręcz odwrotnie. Dzięki temu, że skupisz się, w tym momencie, wyłącznie na obowiązkach zawodowych, wykorzystasz czas bardziej efektywnie i szybciej wrócisz do najbliższych.

Kiedy przekraczasz próg domu, zostaw za sobą wszystkie zawodowe problemy.

Wszystkie deadline’y, niedokończone projekty i zawodowe zobowiązania, w tym momencie, muszą przestać istnieć. Po to, w pracy, całkowicie odcięłaś się od wszystkich kwestii związanych z najbliższymi, żeby teraz móc się skupić tylko i wyłącznie na nich.

I bardzo ważna kwestia – nie zapomnij o samej sobie!

Koniecznie znajdź trochę czasu na prawdziwy odpoczynek, czas tylko dla siebie. Pamiętaj, że bez odpowiedniej regeneracji nie będziesz w stanie ani efektywnie pracować ani odpowiednio zaangażować się w budowanie satysfakcjonujących relacji z najbliższymi.

kobieta odpoczywa po pracy

2. Oddziel rolę zawodową od rodzinnej

Oddzielenie świata zawodowego od rodzinnego dotyczy nie tylko odpowiedniego zarządzania czasem i priorytetami. Musisz  także oddzielić pełnione role. Szefową bądź tylko i wyłącznie w pracy. Kiedy przekraczasz próg domu, razem ze swoim płaszczem odwieś też rolę szefowej.

Jest to szczególnie ważne dla udanej relacji z małżonkiem.

Przez 8-10 godzin dziennie funkcjonujesz w relacji przełożony-podwładny, gdzie Ty jesteś stroną dominującą i decydującą. To normalne, że wyrobione przez Ciebie nawyki mogą się przenosić na życie rodzinne. Za wszelką cenę staraj się to jednak kontrolować. Pamiętaj szczęśliwy związek to relacja oparta na równorzędności.

szczęśliwy związek a relacja oparta na równorzędności

Ma to też znaczenie w procesie wychowania.

Wychowywanie wymaga czasem nakłaniania dzieci do robienia rzeczy, których one nie lubią, ale są dla nich dobre. Ale im mniej w waszych relacjach będzie rozkazów i nieuzasadnionych wymagań, a więcej – szczerej rozmowy i wzajemnego słuchania siebie, tym lepiej dla waszej emocjonalnej więzi.

3. Myśl pozytywnie i konsekwentnie trzymaj się swoich priorytetów

Nie masz  wpływu na to co myśli o Tobie Twój życiowy partner lub Twoje dziecko. Masz za to wpływ na to co Ty myślisz o nich i o samej sobie. Twoje myśli kształtują Twoje emocje i czyny, a to wpływa na czyny, emocje i myśli Twoich najbliższych. Zawsze pojawią się jakieś negatywne myśli, które wkradną się do Twojej głowy. Nie pozwól im jednak przejąć nad Tobą kontroli.

Jeżeli skupisz się na konsekwentnym wcielaniu w życie przedstawionych powyżej zasad, zobaczysz, że Twoje życie zaczyna się zmieniać.

Bycie pracującą mamą i żoną, która odnosi sukcesy zawodowe, to ciężka praca. Jej efekty są jednak nie do przecenienia. Jej efekty to poczucie spełnienia i prawdziwego szczęścia.

szczęśliwa mama z dzieckiem

Jeżeli szukasz wsparcia na drodze do pełnego rozwoju jako matka, żona i szefowa – umów się na sesję Harmony Coaching.

Dowiedz się jak mogę Ci pomóc→

Nie słuchaj ludzi, którzy próbują Ci wmówić, że nie da się połączyć szczęśliwego życia rodzinnego z udaną  karierą zawodową.

Nie słuchaj swoich negatywnych myśli, które nie pozwalają Ci w pełni rozwinąć swojego potencjału jako matki, żony i szefowej.

Ale uważaj na pułapkę perfekcjonizmu. Nie staraj się być idealna. Perfekcjonizm doprowadza do wypalenia. Sprawia, że pracujesz ponad swoje siły. Nie próbuj osiągnąć jakiegoś mitycznego ideału. On nie istnieje. Skup się na swoich priorytetach i konsekwentnie się ich trzymaj.

Żeby osiągnąć szczęście nie potrzebujesz być perfekcyjna we wszystkim co robisz.

Nie musisz być perfekcyjną panią domu, perfekcyjną mamą, perfekcyjną żoną, perfekcyjną szefową. Takie osoby nie istnieją. Jednego dnia idzie nam w jakimś obszarze lepiej, innego -gorzej. Tak już jest skonstruowany świat.

Konsekwentnie rób swoje, z myślą o spełnieniu siebie i o swoich najbliższych, a zobaczysz, że szczęście samo do Ciebie przyjdzie.

Anna Augustyn
Coach , Mentor, Doradca rozwoju i kariery

Komentarze (0)